ESTA – wyłącznie dla obywateli Programu Ruchu Bezwizowego

Podróż do USA bez wizy jest możliwa dla obywateli krajów należących do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program). Niemniej brak konieczności posiadania wizy nie oznacza automatycznie, że podróżny może udać się do Stanów Zjednoczonych wyłącznie na podstawie paszportu. Osoby chcące odwiedzić USA na maksymalny okres 90 dni będą zobligowane do okazania zezwolenia ESTA.

By otrzymać takie zezwolenie należy złożyć wniosek o wydanie dokumentu (można to zrobić tutaj) i jednocześnie spełniać wymagania Programu VWP. Najważniejszym kryterium jest posiadanie obywatelstwa kraju, który objęty jest Programem – w przeciwnym razie (jeśli Twojego kraju nie ma na poniższej liście) musisz ubiegać się o wydanie wizy.

AndoraHolandiaPolska
AustraliaIrlandiaPortugalia
AustriaIslandiaRepublika Korei
BelgiaJaponiaSan Marino
BruneiLiechtensteinSingapur
CzechyLitwaSłowacja
ChileŁotwaSłowenia
DaniaLuksemburgSzwajcaria
EstoniaMaltaSzwecja
FinlandiaMonakoTajwan
FrancjaNiemcyWęgry
GrecjaNorwegiaWielka Brytania
HiszpaniaNowa ZelandiaWłochy

Po spełnieniu głównego wymogu należy spełniać jeszcze kilka innych wymagań – m.in. związanych z celem i planami podróży, paszportem oraz dotyczących danych osobowych. Choć większość turystów i osób podróżujących w interesach prawdopodobnie spełnia te wymagania, warto zapoznać się z nimi przed zaplanowaniem podróży i zakupem biletów lotniczych.

Niezależnie od celu i planów podróży, zezwolenie ESTA wydawane jest wyłącznie na podróże wynoszące maksymalnie 90 dni.

1. ESTA a cel podróży


Wymagania ESTA dotyczące celu podróży spełniają osoby, których celem wizyty w USA jest:

  • Turystyka (wakacje, zwiedzanie, odpoczynek, urlop, odwiedziny rodziny i znajomych, jak również leczenie)
  • Wyjazd w sprawach służbowych (spotkania biznesowe, odwiedzanie klientów lub dostawców, podpisanie kontraktów i negocjowanie umów, konferencje)
  • Tranzyt (Stany Zjednoczone są punktem tranzytowym)

Podróżować można również w celach zawodowych związanych z wydarzeniami branżowymi lub naukowymi. Można brać udział w odbywających się na terenie USA kongresach i konferencjach naukowych lub biznesowych oraz w krótkoterminowym bezpłatnych szkoleniach.

Nie można natomiast pobierać wynagrodzenia za uczestnictwo w takowych wydarzeniach. Wyjątkiem jest ewentualny zwrot kosztów poniesionych podczas wizyty.

Dozwolony jest również udział w amatorskich imprezach muzycznych, wydarzeniach sportowych itp. imprezach lub konkursach pod warunkiem, że osoba odwiedzająca je lub biorąca w nich udział nie pobierze z tego tytułu żadnych prezentów ani nagród, które mogłyby stanowić formę zapłaty.

Warto mieć na uwadze, że dozwolone jest również wzięcie udziału w kursach edukacyjnych oraz studiach, pod warunkiem, że nie kończą się one otrzymaniem ewentualnego tytułu (i oczywiście trwają maksymalnie 90 dni).

Do osób, które nie będą mogły ubiegać się o wydanie zezwolenia ESTA należą podróżujący, których celem podróży jest:

  • Rozpoczęcie pracy u amerykańskiego pracodawcy
  • Rozpoczęcie lub kontynuacja edukacji w USA (studia kredytowane, zakończone otrzymaniem stopnia naukowego)
  • Inwestowanie lub zakładanie amerykańskiej firmy
  • Wykonywanie czynności związanych z dziennikarstwem

Praca na terenie USA z zezwoleniem ESTA jest możliwa i dozwolona, jednak ​​pod warunkiem, że osoba podróżująca podejmuje zatrudnienie w firmie innej niż amerykańska.

Oznacza to, że podróżnemu wolno pobierać wynagrodzenie za prace wykonane na terenie USA, jednak strona płacąca powinna znajdować się poza Stanami Zjednoczonymi. W ten sposób taki wyjazd kwalifikuje się do celu służbowego, a tym samym spełnia wymagania ESTA.

Flaga USA i Polski

2. Wymagania dotyczące planów podróży


Należy pamiętać, że podróż nie powinna trwać dłużej niż 90 dni – pierwszy dzień liczony jest od momentu wjazdu na teren USA. Do tego okresu zaliczają się również Kanada, Meksyk i Wyspy Karaibskie. Ponadto, w momencie przyjazdu do USA powrotny bilet lub bilet tranzytowy musi być już zarezerwowany.

Po przybyciu na teren Stanów Zjednoczonych, osoby podróżujące w oparciu o zezwolenie ESTA nie mogą ubiegać się o amerykańską wizę, przedłużenie pobytu ani zezwolenie na pobyt. Zezwolenie ESTA jest ważne wyłącznie na pokładzie przewoźników (morskich lub powietrznych), które są zaakceptowane przez amerykański rząd. Oznacza to, że ESTA nie jest wystarczająca w sytuacji, jeśli lot odbywa się na pokładzie prywatnego samolotu lub statku.

3. Wymagania dotyczące paszportu


Jak można się domyślić, aby odbyć podróż do Stanów Zjednoczonych, konieczny będzie paszport. Istnieją osobne wymagania dotyczące paszportów. Przede wszystkim paszport musi być wydany przez jeden z krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego (pełna lista krajów dostępna tutaj).

Co więcej paszport musi posiadać część do odczytu maszynowego na stronie biograficznej oraz być ważny w momencie ubiegania się o ESTA, w momencie wyjazdu do USA oraz przynajmniej o 1 dzień dłużej niż planowana data powrotu. Dodatkowo paszport powinien być paszportem elektronicznym, posiadającym chip (zawiera dane biometryczne posiadacza paszportu).

Jeśli paszport nie posiada elektronicznego układu scalonego, ubieganie się o wydanie zezwolenia jest niemożliwe. Należy również pamiętać, że jeśli podczas przyjęcia na pokład samolotu nie będzie można ustalić, czy paszport posiada takowy układ, to podróżnemu można odmówić przyjęcia na pokład.

Polskie paszporty biometryczne

4. Inne wymagania


Poza głównymi wymaganiami dotyczącymi celu i planów podróży oraz wymagań paszportowych, należy także spełnić kilka innych wymagań. Jeśli podróż do Stanów odbywa się z biletem elektronicznym, to należy przewozić ze sobą kopię planu podróży w celu okazania go imigracji amerykańskiej w porcie wejścia.

Cudzoziemcy, którzy wjeżdżają do USA drogą lądową z Kanady lub Meksyku zobligowani są do posiadania wypełnionego formularza I-94W.

I-94W jest zwykle dostarczany przez władze CBP w amerykańskim porcie wejścia.

* W przypadku tranzytu z USA do miejsca docelowego w Kanadzie, Meksyku lub przyległych wysp, na teren Stanów Zjednoczonych można ponownie wjechać w drodze powrotnej, korzystając z dowolnego środka transportu, jednak należy pamiętać, aby całkowity okres podróży (okres spędzony w tranzycie oraz w Kanadzie, Meksyku lub na sąsiednich wyspach) nie przekroczył 90 dni.

Mimo, że wymagań nie jest mało i mogą wydawać się na pierwszy rzut oka dość restrykcyjne, to w rzeczywistości takie nie są. Większość osób spełnia wszystkie wymagania jeszcze przed rozpoczęciem planowania podróży, choć czasami nie zdaje sobie z tego sprawy. Należy pamiętać, aby wniosek ESTA złożyć co najmniej 72 godziny przed podróżą.

Trzeba sobie również zdawać sprawę, że spełnienie wszystkich wymogów oraz otrzymanie zezwolenia ESTA nigdy nie daje stuprocentowej gwarancji na wjazd do USA.

Ostateczną decyzję zawsze (bezdyskusyjnie) podejmuje urząd imigracyjny w porcie wjazdu. ESTA jest ważna przez 2 lata od daty wydania lub do momentu wygaśnięcia paszportu; w tym okresie można przekraczać granicę Stanów Zjednoczonych dowolną ilość razy, jednak jednorazowy pobyt nie może przekroczyć 90 dni.

W przypadku pytań lub wątpliwości co do wymagań ESTA, sprawdź naszą sekcję Najczęściej Zadawanych Pytań (FAQ). Jeśli w dalszym ciągu nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, skontaktuj się z nami! Możesz to zrobić przez formularz kontaktowy dostępny tutaj.

JESTEŚMY TU, BY POMÓC!

Jeśli nadal nie możesz znaleźć na naszej stronie potrzebnych informacji, skontaktuj się z nami. Udzielimy odpowiedzi i przeprowadzimy Cię przez proces aplikacji – na żywo!

Skontaktuj się z nami