Jeszcze do niedawna krótkoterminowy wyjazd z Polski do Stanów Zjednoczonych wiązał się z koniecznością uzyskania wizy na taką podróż, a tym samym czasochłonnym załatwianiem dokumentów i poniesieniem kosztów rzędu około 615 zł (160 dolarów).

Od 11 listopada 2019 roku polscy obywatele nie muszą już martwić się o procedurę wizową, jeśli chcą odwiedzić USA na okres do 90 dni.

Dzięki zakwalifikowaniu Polski do rządowego, amerykańskiego Programu Ruchu Bezwizowego (ang. Visa Waiver Program), polscy turyści muszą jedynie złożyć wniosek o zezwolenie na podróż do USA w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży, zwanym w skrócie ESTA.

Co to jest ESTA i jak uzyskać zezwolenie na podróż do USA? Wyjaśniamy w niniejszym artykule.

Statua wolności USA

Co to jest ESTA i kiedy jest potrzebna

ESTA to skrót od angielskiego „Electronic System for Travel Authorization” oznaczającego Elektroniczny System Autoryzacji Podróży. Jest to system, w którym powinna zarejestrować się każda osoba, chcąca podróżować do Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Ruchu Bezwizowego (VWP).

System jest wymogiem amerykańskiego rządu – dokładniej Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Rejestracja jest konieczna w celu uzyskania zezwolenia na podróż do USA trwającą maksymalnie 90 dni.

Osoby, które nie zarejestrują się w systemie – a tym samym nie wypełnią wniosku i nie otrzymają zezwolenia – mogą nie zostać wpuszczone na pokład samolotu, podróżującego do Stanów Zjednoczonych.

Dzieje się tak dlatego, że zezwolenie ESTA jest wymagane przez linie lotnicze podczas odprawy biletowej (ale nie jest wymagane w trakcie rezerwowania biletu).

Należy pamiętać, że posiadanie zezwolenia ESTA konieczne jest wyłącznie w przypadku podróży na teren USA drogą morską lub powietrzną – przy podróżach drogą lądową zezwolenie nie jest wymagane.

Warto mieć również na uwadze, że pozytywnie rozpatrzony wniosek ESTA i zezwolenie na podróż nie daje 100% gwarancji na wpuszczenie podróżującego na teren USA – ostateczną decyzję podejmują zawsze na miejscu służby celne – a dokładniej oficer U.S. Customs and Border Protection Agency (CBP).

Zaleca się, aby wniosek został złożony minimalnie na 3 dni przed planowaną podróżą. Co ważne, zezwolenie należy również uzyskać, jeśli Stany Zjednoczone będą wyłącznie punktem tranzytowym.

Wnioski można składać online, jest to szybki i prosty sposób na uzyskanie zezwolenia bez wychodzenia z domu.

panoramę Nowego Jorku

Jak złożyć wniosek ESTA o zezwolenie na podróż do USA

Wniosek ESTA można złożyć wyłącznie drogą internetową. Jednym z najprostszym sposobów jest wypełnienie internetowego formularza, który można znaleźć pod adresem https://estausa.pl/zloz-wniosek-esta/ O zezwolenie mogą ubiegać się wyłącznie osoby z krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego (VWP).

Do prawidłowego wypełnienia formularza będą potrzebne dane dot. paszportu, obywatelstwa, informacje o rodzicach, informacje kontaktowe oraz informacje dotyczące miejsca zatrudnienia.

Opcjonalnie można podać również nazwy swoich kont w mediach społecznościowych. Wypełnienie formularza niezbędnymi danymi nie powinno zająć więcej niż 15 minut.

Po przesłaniu wypełnionego formularza ESTA, nastąpi sprawdzenie podanych informacji oraz wydanie decyzji o udzieleniu zezwolenia na podróż lub odmowie wydania. Cały proces nie powinien zająć więcej niż 3–5 dni. Okres zależny jest od liczby składanych wniosków oraz specyfiki przesyłanych informacji.

Nie należy się jednak martwić na zapas – jeśli wszystkie informacje złożone we wniosku są aktualne i zgodne z przepisami, wniosek powinien zostać rozpatrzony pozytywne w ciągu 48 godzin.

Wszelkie wprowadzone dane zostaną wykorzystane wyłącznie przez amerykańskich urzędników w celu podjęcia decyzji o udzieleniu bądź odmowie wydania zezwolenia.

Żadne z podanych informacji nie będą wykorzystywane przez strony trzecie lub z jakiegokolwiek innego powodu. Zezwolenie ESTA jest ważne przez 2 lata od daty wydania lub do momentu wygaśnięcia ważności paszportu (jeśli ta następuje wcześniej). Po wysłaniu formularza, na stronie można również zweryfikować status swojego wniosku ESTA.

Jak sprawdzić status ESTA

Status swojego wniosku ESTA można sprawdzić online, przesyłając prosty formularz internetowy. Dane wymagane w formularzu to imię i nazwisko osoby, której dotyczy ESTA oraz dane dot. paszportu – w tym data jego wydania i data ważności.

Status można sprawdzić pod adresem https://estausa.pl/sprawdz-status-esta/. Nie należy mylić formularza sprawdzania statusu ESTA z formularzem sprawdzania statusu wizy – to nie jest ten sam formularz!

Jeśli Twoje zezwolenie ESTA jest nadal ważne, a data ważności obejmuje planowany czas pobytu w USA, to nie powinieneś mieć problemów przy wjeździe na teren Stanów Zjednoczonych.

Ważne, aby ESTA była ważna przynajmniej o 1 dzień dłużej, niż data planowanego powrotu.

Nowy Jork

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących zezwolenia ESTA na podróż do USA.

W razie wątpliwości nie uwzględnionych w poniższym zestawieniu zachęcamy do kontaktu z naszym działem wsparcia.

Jak długo ważne jest zezwolenie ESTA?

Zezwolenie ESTA na podróż do Stanów Zjednoczonych ważne jest przez 2 lata od daty wydania, lub do daty ważności paszportu. Przykładowo: Jeśli Twoja ESTA posiada ważność do 1 marca 2022 roku, ale Twój paszport jest ważny do 31 grudnia 2021, to Twoja ESTA również jest ważna do 31 grudnia 2021. Po wyrobieniu nowego paszportu należy wyrobić nowe zezwolenie.

Jak długo mogę przebywać na terenie USA na podstawie zezwolenia ESTA?

ESTA upoważnia osoby będące obywatelami krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego do podróży na teren USA bez konieczności posiadania wizy, ale pobyt nie może trwać dłużej niż 90 dni.

Twoja ESTA powinna być również ważna co najmniej 1 dzień dłużej niż dzień powrotu ze Stanów Zjednoczonych.

Czy ESTA daje 100% gwarancji na wjazd do USA?

Nie. Niestety ESTA nie daje pełnej gwarancji wpuszczenia na terytorium Stanów Zjednoczonych. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje służba na lotnisku – istnieje więc szansa, że mimo posiadania zezwolenia nie zostaniesz wpuszczony na teren USA.

Takich przypadków jest jednak bardzo niewiele i nie należy martwić się na zapas – jeśli nie posiadasz przeszłości kryminalnej, a Twoje dane są prawdziwe, nie powinieneś mieć problemu z wjazdem do USA.

Ile kosztuje ESTA?

ESTA kosztuje obecnie $14, jest to stała opłata ustalona przez amerykański rząd. Jest to nieporównywalnie taniej niż odpowiednik opłaty za wizę ($160).

Ile trwa wyrobienie zezwolenia ESTA?

Od momentu złożenia wniosku do momentu jego akceptacji bądź ewentualnego odrzucenia nie powinno minąć więcej niż 5 dni. Zazwyczaj wnioski uzyskują już konkretny status w ciągu 48 godzin od wysłania formularza.

Czy jeśli posiadam obecnie ważną wizę, to muszę aplikować o ESTA?

Nie. Osoby, które posiadają ważną wizę nie muszą ubiegać się o otrzymanie zezwolenia ESTA na podróż.

Włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego spowodowało, że podróż do USA nigdy nie była prostsza.

Obecnie w ciągu kilku dni za niewielką opłatą możemy otrzymać wszystkie niezbędne dokumenty na podróż do Stanów Zjednoczonych. Oczywiście należy pamiętać, że ostateczną decyzję o wjeździe na teren USA podejmuje służba na lotnisku, jednak w większości przypadków decyzje te rozpatrywane są pozytywnie.

Aby zminimalizować ryzyko cofnięcia na granicy należy zawsze podawać prawdziwe dane i wszelkie niezbędne informacje, jak również – w razie ewentualnej kontroli na lotnisku w USA – odpowiadać na pytania zgodnie z prawdą.

Nie należy też denerwować się lub stresować z powodu ewentualnej kontroli – są to procedury, które Stany Zjednoczone stosują nie tylko wobec polskich obywateli, ale również wobec obywateli innych krajów Programu (WVP).